Mostar Summer Fest i Lake Fest Nikšić okupili organizatore festivala na radionici “Festival kao destinacija: Važnost festivala kao generatora modernog turizma”
U četvrtak 5.12.2024. godine, u Code Hubu Mostar, uspješno je održana radionica pod nazivom “Festival kao destinacija: Važnost festivala kao generatora modernog turizma” u organizaciji Udruge za promicanje urbane kulture u HNŽ (Mostar Summer Fest) i Nvo Sinteze iz Nikšića (Lake Fest Nikšić).
Na radionici su se okupili predstavnici kulturnih organizacija i događaja iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore kako bi istražili mogućnosti jačanja turističkog potencijala kroz festivale. Na radionici su također prisustvovali i predstavnici turističkih zajednica.
Radionicu je otvorila Ana Bogdanović, predstavnica Udruge za promicanje urbane kulture u HNŽ-u, koja je istaknula ciljeve projekta “Balkan Fest Connect: Širenje kulturnih granica kroz suradnju”, te važnost povezivanja kulturnih i kreativnih sektora u regiji.
Predstavnici Lake Festa Nikšić, Predrag Zečević, Aleksandar Tadić i Dejan Mitrović podijelili su inspirativno iskustvo o tome kako ovaj cjelodnevni festival doprinosi turističkoj ponudi Nikšića, ističući ključne aspekte uspjeha i izazove u organizaciji. Gosti su se dotaknuli početaka Lake Festa Nikšić, njegovog doprinosa ekonomskom razvoju, suradnje s ostalim akterima, ali i pozitivnih inicijativa čiji su začetci upravo na festivalu – izgradnja parkova za djecu, pošumljavanje, revitalizacija jezera i slično.
Sudionici radionice su u otvorenoj diskusiji podijelili vlastita iskustva u organizaciji kulturnih događaja te razgovarali o mogućnostima integracije festivala u širu turističku ponudu gradova. Među temama se posebno istaknula međusobna suradnja festivala i drugih aktera, važnost stvaranja kvalitetnog sadržaja za privlačenje turista te brendiranje regije kao festivalske destinacije. Sudionici su se dotaknuli i zajedničkih inicijativa, nadopunjavanja sadržaja pojedinačnih festivala kroz te inicijative, važnosti sinergije s vlastima, ali izazova uključivanja mladih u organizaciju festivala te potrebe za razvojem festivalske publike.
Radionica je zaokružena neformalnim druženjem pružajući sudionicima priliku za razmjenu kontakata i uspostavljanje potencijalnih suradnji, a sudionici su istaknuli vrijednost ovakvih radionica za povezivanje sektora kulture i turizma.
Organizatori su izrazili zadovoljstvo odazivom i dinamikom radionice, te najavili planove za daljnje aktivnosti u okviru projekta “Balkan Fest Connect: Širenje kulturnih granica kroz suradnju”.
Radionica je dio projekta “Balkan Fest Connect: Širenje kulturnih granica kroz suradnju”, podržanog od straneBritish Councila. Projekt se implementira u okviru krovnog projekta “Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan” (CC4WBs), koji financira Europska unija, a usmjeren je na poticanje dijaloga na Zapadnom Balkanu putem jačanja kulturnih i kreativnih sektora radi povećanja socio-ekonomskog učinka. Tijekom razdoblja od 48 mjeseci, cilj projekta CC4WBs je poboljšati učinkovitost kulturnih i kreativnih sektora kako bi se unaprijedile vještine, znanja, pristup financijskoj pomoći te povećala konkurentnost i podržala koprodukcija i cirkulacija dobara i usluga na Zapadnom Balkanu.